10 tipů, jak na optimální cenu stavby

 1. Vybírejte pomalu… a jistě

  Dejte si u výběrových řízení načas. Uspořádejte je vícekolová a najděte rozdíly mezi jednotlivými nabídkami - projděte nejlépe položku po položce. Mravenčí práce, ale vyplatí se.

 2. Nespěchejte a vyjednáte lepší cenu

  Dopředu si naplánujte časový harmonogram jednotlivých prací. Přizpůsobte se kapacitě dodavatele, a máte větší šanci vyjednat slevu nebo dobrou cenu.

 3. Zjistěte, kdy je nejlepší doba smlouvat

  Najděte dobu, kdy má stavební firma méně poptávek a je ochotna zlevnit. Určitě to nebude třeba tehdy, kdy se vypisuje velké množství státních zakázek...

 4. Ověřte si ceny sami a napřímo

  Na vlastní pěst si ověřte reálné nákupní ceny specializovaných materiálů a prvků - např.  výtahu, fasády nebo prefa skeletu. Jděte rovnou ke zdroji: k přímému dodavateli.

 5. Hledejte specializované subdodavatele v okolí

  Pozor na firmy, které práci jenom přeprodávají. Oslovte specializované subdodavatele, nejlépe s vlastními kapacitami specialistů, techniků a strojů. Hledejte nejdřív ve svém okolí - v místních dílnách, skládkách, pískovnách nebo třeba recyklačních linkách.

 6. Ušetřete za převoz zeminy

  Staví se ve vašem okolí nebo je to alespoň v plánu? Domluvte se se sousedy a využijte přebytečnou zeminu. Ušetříte za její transport nebo uložení do násypu na jiný pozemek.

 7. Dobré podklady: základ dobrého výběrka

  Kdo je připraven, není překvapen. A platí to i u výběrových řízení. Nachystejte si co nejlepší podklady pro ocenění: projekt, rozpočet i jasné zadání. Jedině tak dostanete co nejpřesnější cenu.

 8. Vyšachujte ze hry nepoctivé hráče

  Dejte si na výběrových řízeních opravdu záležet. Čím je celý proces podrobnější, tím menší jsou rozdíly v cenových nabídkách stavebních firem. Vypadnou ty podhodnocené i přemrštěné. V závěrečných kolech se pak liší jen v řádech několika procent. Investor, který se vyzná v reálných cenách, totiž nepoctivé účastníky spolehlivě odradí.

 9. Motivujte ke spolupráci

  Nastavte takové smluvní podmínky a termíny výstavby, aby měli zhotovitelé zájem se o vaši zakázku ucházet. Jednoduché, přitom tak účinné.

 10. Mějte jasno ve vícepracech už dopředu

  Vytvořte smlouvu o dílo, která mluví jasně o vícepracech - kdy je uplatnit a jak je ocenit. Ušetříte si v budoucnu spoustu práce, času i peněz.

Odhalili jsme jen zlomek toho, na čem se dá ušetřit. 
Zbytek vám rádi povíme osobně.

Potkejme se u kafe
+420 604 223 817 nebo piste@costi.cz